Ankara Hukuk’ta “Hukuk ve Edebiyat” Dersleri

DostoyevskiAnkara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Doçent Doktor Gülriz Uygur 2006 yılından bu yana doktora programı çerçevesinde Hukuk ve Edebiyat dersi veriyor. Aslında bu derse sadece doktora öğrencileri değil, lisans öğrencileri de katılabiliyor.  Dr. Uygur, üçüncü sınıf lisans öğrencilerinden 20 kişilik grup oluşturuyor, öğrencileri üç veya dört kişilik gruplara ayırıyor ve doktora öğrencilerini de alt grupların rehberi yapıyor.

Doçent Doktor Uygur’un geçen yılki konusu “edebiyat eserlerinde adalet” konusuydu. Bu yılki  ana konu “edebiyat eserlerinde hüküm verme” oldu.

Hukuk felsefesicisi ve hukuk sosyoloğu Uygur,  derslerinde hukuk kavramının anlamını edebiyat eserlerinden hareketle ortaya koyuyor. Ayrıca fakültenin ders programına da ikinci sınıflar için seçimlik ders olarak Hukuk ve Edebiyat I ve II konulmuş. Onu da Ankara Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Saim Üye verecekmiş.

Hukukun edebiyat metinlerinde izlenmesi ve sorgulanması, Gülriz Uygur’un öğrencilerine ve eserlerinin okuyucularına çok şey kazandırıyor. Meslek insanının insani ve toplumsal duyarlılığının geliştirilmesine, teknik meselelere geniş bir bakış açısıyla bakabilmesine büyük bir katkı bu. Gülriz Uygur, hukuk ve edebiyat derslerinde salt felsefenin ve sosyolojinin hukuk öğrenimindeki yaşamsal işlevini vurgulamıyor, uygulamalı etik bilgi ve deneyimi de kazandırıyor öğrencilerine. Doçent Doktor Gülriz Uygur’uve “hukuk ve edebiyat”a akıl ve gönül vermiş öğrencilerini kutluyoruz.

Doçent Dr. Gülriz Uygur’un etkin olduğu “Hukuk Felsefesi ve Sosyal Felsefe Topluluğu, IVR’nin Türkiye temsilciliği kurulma aşamasında. IVR ( The International Association for Philosophy of Law and Social Philosophy- Internationale Vereinigung für Rechts und Sozialphilosophie). Toplululuğun Türkiye temsilciliğinin bir sitesi var. Ziyaret için bağlantıyı tıklayınız (Bağlantı) .

Yazar Hakkında

Öykü Didem Aydın Edebiyat ve Hukuk Sistemine, 106 yazı girmiş.

Öykü Didem Aydın, romancı (Eski Sinagog Meydanı, İletişim Yayınları, 2009) ve anayasa hukukçusudur.

Telif © 2017 Edebiyat ve Hukuk. Tüm Hakları Saklıdır SistemimizWordPress desteklidir